C-leg, czyli skomputeryzowana noga to pierwszy na świecie kolanowy przegub, który sterowany jest mikroprocesorami. Śmiało nazwać można ją z tego względu nogą zrobotyzowaną. C-leg opracowana została przez firmę Otto ock HealthCare GmbH z Duderstadt. Dziś to element centralny, który jest składową nowoczesnej protezy kończyny dolnej. C-leg jest protezą, którą stosować mogą osoby po amputacji na wysokości uda. Ich masa ciała nie może przekraczać 125 kg.
Proteza elektroniczna nogi – sposób na odzyskanie większej sprawności
Technologia pomaga w codziennym życiu. Potwierdzeniem tej tezy jest proteza elektroniczna c-leg, która swoją charakterystyką i właściwościami pomaga w odzyskaniu znacznie lepszej i większej sprawności fizycznej. Zadajmy podstawowe pytanie – czym proteza elektroniczna różni się od protezy tradycyjnej? Proteza elektroniczna nogi, czyli c-leg wykorzystuje najnowsze osiągnięcia technologiczne. W protezie tej zastosowano elektroniczny przegub kolanowy sterowany za pomocą mikroprocesorów. Dzięki temu proteza znacznie lepiej dopasowuje się do pozycji, w jakiej się znajduje i reaguje szybciej na każdy ruch. Specjalne czujniki ruchu znajdujące się w protezie są w stanie rozpoznać, w jakiej fazie ruchu znajduje się osoba korzystająca z protezy, dzięki czemu ruch ten jest jak najbardziej zbliżony do wzorca ruchu osoby zdrowej. Ruch cechuje się także większa płynnością, niż w przypadku zwykłej protezy tradycyjnej. Wszystkie nowoczesne właściwości sprawiają, że protezy c-leg znacznie ułatwiają funkcjonowanie i poruszanie się. Umożliwia ona nie tylko powrót do chodzenia, ale pozwala również podjąć nieco bardziej skomplikowaną aktywność fizyczną. Computerized leg to rozwiązanie, które pozwala na równomierne obciążenie obydwu nóg, ryzyko upadku jest minimalizowane.
Stawy kolanowe naturalne i stawy elektroniczne
Zdrowe osoby rzadko kiedy zdają sobie sprawę z tego, jaką pracę na co dzień wykonują ich stawy kolanowe. Pracują one przez cały czas, a w zależności od wykonywanych ruchów są mniej lub bardziej obciążane. Przez to, że wszystkie formy ruchu dla zdrowych osób są naturalne, wykonywane są one nieświadomie. Świadomość ta wraca, gdy pojawiają się bóle stawów lub problemy z kończynami (powikłania po chorobach, wypadkach lub innych losowych zdarzeniach). Dopiero wtedy zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele zawdzięczamy stawom i im bezproblemowym działaniom. Jako ciekawostka możemy podać, że stawy w ciele ludzkim to jedyne tak płynne połączenie kości. Niestety, każdy mechanizm z biegiem lat lub w efekcie uszkodzeń mechanicznych odmawia posłuszeństwa, generując ból lub wręcz uniemożliwiając chodzenie. Wracając jednak do stawów i ich możliwości – zdrowe osoby dzięki nim mogą nie tylko chodzić, ale także swobodnie biegać i cieszyć się codziennością. Aby podobną swobodę ruchu i bezpieczeństwo zapewnić osobom niepełnosprawnym, opracowano C-leg (computerized leg), czyli sterowany za pomocą mikroprocesorów przegub kolanowy, który dzięki zaawansowanej technologii stara się odwzorowywać pracę stawu kolanowego zdrowego człowieka. Dostosowuje się go indywidualnie do potrzeb i możliwości każdego pacjenta, a zapewnia bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Ryzyko upadku jest minimalizowane, zdrowa noga jest chroniona dzięki równomiernemu obciążeniu obu kończyn, w czasie chodu pacjent może mniej koncentrować się na takiej protezie, jednocześnie czerpiąc radość z każdego kolejnego kroku, w którym pomoże proteza C-leg. C-leg wykorzystuje najnowsze osiągnięcia technologicznie w służbie zdrowiu, stawiając sobie za cel przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo użytkowników protez. Tego rozwiązania mogą używać nawet pacjenci o wadze 125 kilogramów. C-leg nie ogranicza, wykorzystując najnowsze technologie i mikroprocesory do jeszcze lepszego działania. Proteza jest także wytrzymała, co dodatkowo działa na korzyść każdego pacjenta.
Elektronicznie sterowane kolana zyskują coraz większe uznanie. Nawet lekarze i terapeuci zauważyli, że takie rozwiązania są coraz częściej wybierane przez pacjentów z całego świata – przede wszystkim ze względu na możliwości, jakie dają i eliminację przeszkód, z jakimi osoba niepełnosprawna musi się borykać w przypadku wyboru protezy tradycyjnej. Na C-leg obowiązuje gwarancja, w ramach której pacjent może liczyć na darmowe przeglądy raz do roku oraz prace serwisowe, w czasie trwania których pacjent otrzymuje za darmo przegub kolanowy. Możliwości, które oferuje elektronicznie sterowane kolano są dużo większe niż w przypadku tradycyjnych protez.
Podsumujmy wszystkie zalety elektronicznej protezy C-leg:
- Sterowanie za pomocą mikroprocesorów, idealnie dopasowujące się do każdego ruchu pacjenta i potrafiące zapewnić większą płynność ruchu.
- Dzięki solidnej budowie z protezy mogą korzystać pacjenci ważący do 125 kilogramów. Proteza jest tak skonstruowana, aby odciążać zdrową nogę, jednocześnie
- zapewniając możliwość nieco bardziej aktywnego ruchu fizycznego.
- Proteza C-leg została opatentowana i przetestowana przez wielu lekarzy i samych pacjentów na całym świecie. Została uznana za jedną z najbezpieczniejszych protez.
- Możliwość zdalnego sterowania za pomocą dołączonego pilota oraz dodatkowy tryb bezruchu w pozycji stojącej.
- Gwarancja z bezpłatnym serwisem i przeglądem przegubu.
- Proteza elektroniczna C-leg bez problemu dopasowuje się do różnych powierzchni, gwarantując identyczny, wysoki poziom bezpieczeństwa dla pacjenta. Proteza jest lekka, wytrzymała, a swoją konstrukcją redukuje do minimum wrażenie poruszania się za pomocą protezy (to dzięki elektronice, która steruje protezą i najwyższej jakości materiałów, z których proteza została wykonana).
C-leg to jedyna taka proteza, która gwarantuje większą swobodę ruchu, co wiąże się także z wygodniejszym życiem. Proteza była testowana przez wielu niepełnosprawnych sportowców. Proteza dzięki najnowszej technologii i inteligentnym przegubom kolanowym nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także komfort psychiczny i fizyczny. Pacjent poruszający się po dowolnym podłożu nie musi zastanawiać się nad każdym kolejnym krokiem – to duże odciążenie, które zmieni Państwa życie o 180 stopni!
Projektanci tworzący protezę C-leg kierowali się zapewnieniem maksymalnej płynności ruchu, odwzorowując naturalny chód. Zdaniem specjalistów i oczywiście samych pacjentów, którzy korzystali z protezy, udało się to uzyskać w 100%. C-leg jest ciągle modernizowane, a każdy kolejny model zbiera coraz to większe laury.
Zapewnij sobie wygodę i bezpieczeństwo ruchu już teraz – proteza C-leg w zasięgu Twojej dłoni! – przejdź do produktu C-Leg.
C-Leg: informacje szczegółowe
C-Leg (skrót pochodzi od „computerized leg” / komputerowa noga) jest pierwszym na świecie przegubem kolanowym sterowanym w pełni mikroprocesorami. Został on opracowany i wyprodukowany przez firmę Otto Bock HealthCare GmbH z Duderstadt. Jest on centralnym elementem składowym niezwykle nowoczesnej protezy kończyny dolnej. Podczas całego cyklu chodzenia komputer steruje przegubem kolanowym w czasie rzeczywistym, zarówno w fazie wyrzutu jak i w fazie podporu. C-Leg steruje więc wszystkimi formami ruchu, które dla osób zdrowych są czymś zupełnie oczywistym i w znacznej części odbywają się nieświadomie.
Szczególne właściwości:
- bezpieczeństwo w przypadku potykania się dzięki ciągłej amortyzacji fazy podporu,
- możliwość dostosowywania do indywidualnych potrzeb bezpieczeństwa pacjenta (np. w takich sytuacjach jak schodzenie ze schodów, pochyłe powierzchnie, nierówne podłoża),
- automatyczne dopasowanie do zmieniających się prędkości chodzenia w czasie rzeczywistym,
- 50 razy na sekundę dopasowanie poprzez pomiary momentu kostki, kąta kolana i prędkości kąta kolana,
- indywidualne dostosowywanie do poszczególnych potrzeb każdego pacjenta w odniesieniu do aktywności kikuta i dynamiki.
Szczególne zalety:
- wysoki poziom bezpieczeństwa i niewielkie ryzyko upadku,
- dynamiczna ruchomość we wszystkich kierunkach, najlepsze zbliżenie się do naturalnego chodu,
- mniejsze nakłady energii i zużycie tlenu,
- równomierne obciążenie obu nóg, dzięki temu ochrona strony zdrowej,
- konieczna jest mniejsza koncentracja na protezie,
- bezpłatne roczne przeglądy serwisowe w okresie gwarancji,
- bezpłatne przeguby kolanowe dla pacjenta na czas wykonywania prac serwisowych,
- gwarancja mobilności dla pacjenta obowiązująca na całym świecie.
Inne kolana elektroniczne
RHEO
RHEO jest kolanem sterowanym elektronicznie, w którym znalazły zastosowanie najnowsze osiągnięcia technologiczne takie jak: Dynamic Learning Matrix Algorithm (DLMA) – oprogramowanie kolana, które w czasie rzeczywistym dostosowuje pracę kolana RHEO do potrzeb użytkownika czy Magnetorheological (MR) Actuator – wykorzystujący specjalny płyn reagujący na pole magnetyczne, które w zależności od natężenia zwiększa bądź zmniejsza jego „gęstość”.
W nowej wersji stawu RHEO zwiększono zakres potencjalnych użytkowników. Stawu mogą teraz używać nawet te osoby które ważą 125 kg. RHEO adresowane jest do użytkowników z małą średnia i wysoką aktywnością. Użytkownicy mniej aktywni i mniej doświadczeni mogą liczyć na to, że staw kolanowy RHEO zadba o ich bezpieczeństwo jeszcze lepiej niż poprzednia wersja stawu. Dzięki temu zadowoleni z funkcji stawu będą także obustronnie amputowani oraz osoby z wyłuszczeniem w stawie biodrowym. Procedura programowania kolana jest niezwykle prosta i nie wymaga dużej ingerencji protetyka. Możliwa jest korekta charakterystyki pracy kolana poprzez palmptopa drogą bezprzewodową (Bleutooth). Akumulator który zasila staw RHEO starcza na 48 godzin pracy i może być w pełni naładowany w ciągu 2-4 godzin. Gwarancja na staw to 36 miesięcy z obowiązkowym serwisem po 20 miesiącach użytkowania.Podsumowując:- nowy bardzo atrakcyjny wygląd – zwiększony limit wagowy 125 kg- zwiększone bezpieczeństwo- bezprzewodowa łączność z mikrokomputerem- zwiększona wytrzymałość stawu niezwykle proste programowanie natychmiastowe dostosowywanie się stawu do nowych warunków w jakich znajdzie się użytkownik – niekończący się nigdy proces programowania – im dłużej używany tym lepiej „zna” swojego użytkownika.
Plié 2.0 MPC
Najbardziej czułe kolano na świecie kontrolowane mikroprocesorem
Aby zapewnić użytkownikom bardziej naturalny chód, Freedom Innovations zbadało normy biologiczne dla ustalenia kryteriów wydajności nowego kolana Plié 2.0 z fazami chodu kontrolowanymi za pomocą mikroprocesora. Dzięki integracji wysokiej wydajności przetwarzania danych i najnowocześniejszego układu hydraulicznego, Plie 2.0 jest najbardziej czułym kolanem MPC (sterowanym mikroprocesorem), jakie kiedykolwiek powstało.
Szybka reakcja na zmiany tempa chodu
Doskonale dopasowany system kontroli Plié 2.0 umożliwia rekcje na bodźce w czasie 10 milisekund. W rezultacie użytkownik może pozostać w fazie stania dłużej, robić małe kroczki i zmieniać prędkości chodu bardziej płynnie.
Opatentowany czujnik położenia i oddzielny czujnik obciążenia zamontowany w ramie Plié 2.0 dostarczają dane do mikroprocesora wykorzystującego zaawansowane algorytmy do kontrolowania fazy wymachu, podporu, potknięć.
Zoptymalizowanie Oporu Wymachu i Zgięcia
Cylinder hydrauliczny zmienia opór w odpowiedzi na szybko reagujący, elektromagnetycznie sterowany zawór rozdzielający, który otwiera i zamyka się w ciągu 10 milisekund. Opór jest kontrolowany przez ciśnienie i pozycje zaworu, a nie jego szybkość.
Niska i Ultralekka Konstrukcja
Odległość pomiędzy osią, a centrum kolana jest zminimalizowana. Cylinder hydrauliczny jest odwrócony dzięki czemu środek ciężkości jest przeniesiony jak najbliżej do osi kolana.
Trwałe i Niezawodne
Wykonana z wysokiej jakości aluminium rama kolana Plié 2.0 pokryta powłoką ceramiczną, przewyższa normy ISO dla integralności strukturalnej. Ponadto jego elementy elektroniki są zabezpieczone przed wodą