Założycielem firmy jest mgr inż. Marek Pękala, który w roku 1995 założył Pracownię Ortopedyczną Mark-Orto i przekształcił ją w Pracownię Ortopedyczną Mark Protetik Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, pod którą to nazwą funkcjonuje do dnia dzisiejszego. W skład kompleksu protetycznego wchodzą: Pracownia Ortopedyczna Mark Protetik, Pracownia Ortopedyczna Pro-Ad oraz Zakład Ortopedyczny Konstancin.

Początkowo siedziba firmy mieściła się przy ul. Moniuszki 10 w Konstancinie Jeziornej. Jednak rozwój techniki i stale rosnące zainteresowanie naszymi usługami zachęciły nas do podjęcia decyzji o budowie nowoczesnego kompleksu produkcyjnego. Dziś Pracownia Ortopedyczna Mark Protetik NZOZ to potężny zakład wykonujący indywidualne nowoczesne zaopatrzenie ortopedyczne z punktami przyjęć na terenie całej Polski. W skład Pracowni w Konstancinie wchodzą: dział ortotyczny, funkcjonujący przy ul. Moniuszki 10, zajmujący się wykonywaniem ortez tj. gorsetów, aparatów, łusek i in. oraz dział protetyczny mieszczący się przy ul. Wierzbnowskiej 70 specjalizujący się w wykonywaniu zaawansowanych technologicznie protez kończyn dolnych i górnych. Zapewne jest to największa oraz najlepiej wyposażona placówka o tym profilu.

Oprócz dużej części produkcyjnej i gabinetami do obsługi pacjentów, dysponujemy dużą salą ze sprzętem do ćwiczeń i podestem oraz ogrodem z altaną i trzema ścieżkami (kamienna, schody oraz pochylnia), na których pacjenci mogą sprawdzić komfort chodzenia w protezie. Na tych którzy przyjeżdżają z daleka czeka pokój z łazienką i kuchnią.

Pracownia Ortopedyczna wpisana jest do Rejestru Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej. Firma realizuje kontrakt Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie zaopatrzenia ortopedycznego a także  jest członkiem i założycielem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej POLMED.