Etapy protezowania: protezy kończyn dolnych

Po zabiegu i wygojeniu rany należy zacząć od hartowania, oklepywania, ujędrniania oraz bandażownia kikuta przed zaprotezowaniem. Jeśli bandaż elastyczny się zsuwa, to jest źle założony. Bandaż należy zmieniać co 4- 6 godzin. Szczegóły bandażowania do pobrania:

BANDAŻOWANIE

Pierwszym etapem protezowania jest tzw. proteza tymczasowa. Można ją wykonać już po miesiącu od amputacji nogi (oczywiście jeśli proces gojenia przebiega prawidłowo).

Wykonanie takiej protezy przebiega w 2 etapach:

  • na pierwszym spotkaniu/ konsultacji pobierana jest miara gipsowa oraz wszelkie pomiary niezbędne do wykonania protezy
  • na drugim spotkaniu pacjent po przymierzeniu oraz odpowiednim ustawieniu odbiera gotową protezę tymczasową.

Proteza tymczasowa kończyny dolnej służy do nauki chodu oraz formowania kikuta. Czas użytkowania takiej protezy trwa ok. 3 do 4 miesiące. Po tym czasie można zacząć wykonywać  protezę ostateczną lub jeśli trzeba sam lej protezy (gdy nakłada się na kikut jednorazowo więcej niż 3-4 skarpety, a kikut wciąż zmienia swoje obwody).

Początki użytkowania protezy są najważniejsze. Jeżeli wszystko przebiega prawidłowo, pacjent ma uformowany, stabilny kikut, porusza się pewnie na protezie tymczasowej, można przystąpić do etapu wykonania protezy ostatecznej. Wykonanie takiej protezy przebiega w co najmniej 3 etapach:

  • miara,
  • przymiarka,
  • odbiór.

Ilość spotkań zależy od zastosowanych materiałów, rodzaju wykonywanego przedmiotu. Na pierwszym spotkaniu przeprowadzany jest tzw. wywiad z pacjentem w celu ustalenia najodpowiedniejszych materiałów i elementów protezy. Jeżeli obie strony ustalą szczegóły zamówienia pobierana jest miara. Następnie pacjent umawiany jest na przymiarkę protezy podczas której sprawdzana jest poprawność wykonanego sprzętu i testowane są różne ustawienia, elementy tj. kolana, stopy i wybierane optymalne rozwiązanie. Po tym etapie montowane są elementy, które zostały wybrane podczas przymiarki, oraz proteza wykańczana jest kosmetycznie. Jeżeli wszystko przebiega zgodnie z planem, to czas jakiego potrzebujemy na wykonanie takiej protezy nie powinien przekraczać 60 dni. Choć zależy to od dostępności zamawianych części.

 

.