Proteza przy amputacji uda składa się z:
1. Leja protezowego
2. Stawu kolanowego
3. Elementów modularnych
4. Stopy protezowej
5. Pokrycia kosmetycznego

Każdy lej w protezie wykonywany jest indywidualnie na miarę. Przy amputacji uda lej może mieć różne kształty (czworokątny, wzdłużno-owalny). Dobór odpowiedniego leja zależny jest od wielu czynników: aktywności pacjenta, kondycji kikuta, przyczyny amputacji itp. Również różne są systemy mocowania protezy udowej, od tradycyjnego pasa zawieszeniowego, aż po nowoczesne silikony.

Oprócz leja o komforcie oraz poczuciu bezpieczeństwa podczas użytkowania protezy decyduje staw kolanowy oraz stopa protezowa. (mechaniczny/ pneumatyczny/ hydrauliczny/ elektroniczny) Każdy z wymienionych elementów ustawiany i dopasowywany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta oraz jego wieku.

Nasza pracownia posiada do testów większość istniejących kolan na rynku, dlatego też pacjent ma możliwość sprawdzenia oraz wypożyczenia różnych elementów przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Ostatnim elementem w protezie udowej jest pokrycie kosmetyczne. Jest ono wykonywane z pianki ciałopodobnej na wzór zdrowej nogi. Całość uzupełniona jest pończoszką pokryciową.

Materiały do budowy protez pochodzą tylko i wyłącznie od najlepszych firm zajmujących się produkcją komponentów do protez tj. Otto Bock, Ossur, Neuhof, Streifeneder, Blatchford, Flex Foot i wiele innych.