Główną przyczyną amputacji na poziomie stopy są makroangiopatie w przebiegu zespołu stopy cukrzycowej, zwłaszcza w przypadku gangreny (martwicy/zgorzeli) albo trudno gojących się owrzodzeń palców stopy.

Przy tego typu amputacjach wykonywane jest bardzo różnorodne zaopatrzenie, zaczynając od wkładek uzupełniających ubytek stopy, poprzez specjalistyczne obuwie a kończąc na pełnowymiarowych protezach. Wszystko zależy od rodzaju amputacji. Poniżej pokrótce przedstawiamy metody zaopatrzenia pacjentów według amputacji:

Amputacja palców W tym wypadku jako zaopatrzenie nie stosuje się protezy, a jedynie wkładkę do buta uzupełniającą ubytek stopy.

Amputacja Lisfranc’a Polegająca na wyłuszczeniu przez staw stępowo – śródstopny. Dobrze wykonana amputacja daje kikut z kilkucentymetrową różnicą długości kończyny, który pozwala również na przemieszczanie się bez protezy, Podczas chodzenia obciążenia przenoszone są w sposób naturalny – przez piętę i kości goleni. Jest to niewątpliwa zaleta w stosunku do amputacji nieco wyższych, gdzie nie można już stanąć na końcu kikuta. W tym wypadku można wykonać wkładkę uzupełniającą lub specjalny but ortopedyczny.

Kod zaopatrzenia: A.002