gorset 01Skolioza była kiedyś nazywana bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Z tamtego okresu pozostała aktualnie jedynie definicja skoliozy, którą określamy jako zniekształcenie przekraczające 10° w płaszczyźnie czołowej.

Obecnie skolioza rozpatrywana jest jako trój-płaszczyznowa deformacja kręgosłupa.

Zniekształcenie obejmuje:
• skrzywienie w płaszczyźnie czołowej /boczne skrzywienie kręgosłupa/
• skrzywienie w płaszczyźnie strzałkowej /lordo- lub kyfo-skolioza/
• skrzywienie w płaszczyźnie poziomej /rotacja i torsja kręgów/.

Skoliozy niewłaściwie leczone mogą doprowadzić do ograniczenia wydolności fizycznej pacjenta, nasilenia zaburzeń neurologicznych, a nawet trwałego kalectwa.

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia skoliozy jest za-stosowanie gorsetu ortopedycznego. Warunek: noszenie prawidłowo wykonanego gorsetu przez 23 godziny na dobę oraz odpowiednie, sumiennie wykonywane ćwiczenia.

gorset 02Pracownia Ortopedyczna Mark-Protetik od lat wykonuje gorsety ortopedyczne do leczenia wad postawy u dzieci i młodzieży. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz stałej współpracy z lekarzami i rehabilitantami w prawie każdym przypadku pacjent może wrócić do pełni zdrowia. Do produkcji tego typu zaopatrzenia wykorzystujemy atestowane materiały zagranicznych producentów, które nie powodują alergii i odparzeń. W każdym przypadku gorset wykonywany jest indywidualnie na miarę przez wykwalifikowanych pracowników, a cały proces wymaga 3 spotkać z pacjentem. Co 4-6 miesięcy zalecana jest wizyta kontrolna w celu wprowadzenia korekty w gorsecie, w tym wypadku polega to na wklejeniu odpowiednich pelot. Gorsety refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.