Lejki silikonowe od lat z powodzeniem stosuje się w protetyce. Stanowią bardzo dobre zawieszenie protezy – dzięki konsystencji silikonu i możliwości dostosowania lejka do wymiarów większości użytkowników możliwe jest tak „mocne przymocowanie”, tak że proteza nie spada nawet podczas bardzo intensywnego użytkowania, a użytkownik ma pełną kontrolę nad nią.

Dotychczas w lejkach silikonowych wykorzystywano dwa sposoby mocowania zawieszenie na pin i na podciśnienie. Zawieszenie na podciśnienie to sprawdzony i pewny sposób łącznia kikuta z protezą. Kikut wraz z lejem silikonowym wypełnia całkowicie lej protezowy w którym zamontowany jest protetyczny zawór podciśnieniowy. Podczas wkładania kikuta do leja protezowego następuje całkowite wypchnięcie powietrza z leja poprzez zawór podciśnieniowy. W ten sposób powstaje podciśnienie, które doskonale przytrzymuje protezę na kikucie. By zapobiegać rozszczelnieniu stosuje się rękaw uszczelniający lub lejki z silikonowymi membranami. Zdjęcie protezy możliwe jest po naciśnięciu specjalnego przycisku znajdującego się na zaworze podciśnieniowym (jeśli używamy leja z membraną) lub poprzez zsunięcie rękawa uszczelniającego jeśli jest używany lej bez membrany. Dzięki nowemu systemowi Unity™ firmy Össur, jest trzecie rozwiązanie. Zastosowano pompę podciśnieniową, która pracuje wraz z modułem stopy protezowej Flex-Foot i system jest uszczelniany przy każdym kroku. Zastosowany zawór zwrotny działa nawet w przypadku uszkodzenia przewodu łączącego pompę z lejem protezowym, przycisk zwolnienia wypuszcza powietrze, dzięki czemu można w prosty sposób zwolnić podciśnienie w celu zdjęcia protezy. System podciśnieniowy Unity™ bazuje na sprawdzonej technologii leja silikonowego Iceross Seal-In V. Membrana uszczelniająca dostosowuje się do kikuta, rozkładając równomiernie podciśnienie i chroniąc kikut przed niekomfortowymi naciskami punktowymi. Miękki szczyt leja zapewnia ścisłe dopasowanie i komfort. Zastosowana nad membraną warstwa Wave z pofalowaną powierzchnią zewnętrzną znacznie ułatwia zginanie stawu kolanowego. Opatentowany przez firmę Össur skład silikonu zapewnia wysoki poziom komfortu i ochrony dla wrażliwej skóry. System Unity™ pomaga ustabilizować obwód kikuta, jednocześnie tworząc wysoce skuteczne zawieszenie podciśnieniowe bez rękawa uszczelniającego co zapewnia nieograniczony zakres ruchu stawu kolanowego.
Korzyści dla użytkownika protezy wynikające z zastosowania  Unity™ aktywnego podciśnieniowego systemu mocowania protez podudzia:

  • – Brak konieczności stosowania rękawa uszczelniającego – większa mobilność i akceptacja użytkownika protezy
  • – Podciśnienie na szczycie kikuta – efektywna stabilizacja obwodu kikuta
  • – Prosta konstrukcja – szybkie i proste osiągnięcie / zwolnienie podciśnienia
  • – Niezależna pompa – bezkompromisowa funkcjonalność stopy protezowej
  • – Niewielki ciężar – cały system waży zaledwie 130g
unity2
unity 2
82