Proteza podudzia składa się:

1. Leja protezowego

2. Elementów modularnych

3. Stopy protezowej

4. Pokrycia kosmetycznego

Najważniejszym elementem wchodzącym w skład każdej protezy jest lej protezowy. W przypadku amputacji podudziowej lej taki wykonany jest z żywicy, włókna węglowego, miękkiej wkładki wewnętrznej lub wkładki silikonowej /żelowej /poliuretanowej. Do leja zamontowane są elementy modularne wykonane z różnych materiałów: stal /aluminium /tytan /włókna węglowe.

Dobór odpowiedniego rodzaju elementu zależny jest m.in. od aktywności, wagi pacjenta. Bardzo istotnym elementem przy amputacji podudzia jest dobór odpowiedniej stopy. Wybór stóp protezowych w dzisiejszych czasach jest ogromny, zaczynając od stóp typu Sach poprzez dynamiczne a kończąc na stopach z włókna węglowego z zamontowanymi amortyzatorami.

Ostatnim elementem w budowie protezy jest pokrycie kosmetyczne. Zazwyczaj jest wykonane z pianki (miękka lub twarda) na którą naciągana jest pończoszka pokryciowa. Istnieje również możliwość zamontowania specjalnych pokryć kosmetycznych typu Dream Skin czy Daw Skin. Jest to materiał przypominający skórę człowieka. Występuje w 3 wariantach oraz kilku odcieniach. Przykład protezy z takim pokryciem przedstawiamy na zdjęciu.

Przy amputacjach na poziomie podudzia pacjent zazwyczaj może liczyć na powrót do pełnej aktywności oraz pełnego uczestnictwa w życiu codziennym. Materiały/Elementy do budowy protez pochodzą tylko i wyłącznie od najlepszych firm zajmujących się produkcją komponentów do protez tj.: Otto Bock, Ossur, Neuhof, Streifeneder, Blatchford, Freedom Innovations i wiele innych.