Rodzaje protez kończyn dolnych i ich budowa

Rodzaje protez uzależnione są od problemu, który mają rozwiązać. Uzupełnienie może dotyczyć stopy, podudzia lub uda. Tworzone są również protezy stosowane w sytuacji wyłuszczenia w stawie biodrowym. Do wykonania leja protezowego wykorzystuje się nowoczesne tworzywa sztuczne, które mają właściwości pielęgnacyjne. Kosz biodrowy wykonywany jest z żywicy elastycznej, która bywa wzmocniona ramą z włókna węglowego, które obecnie wykorzystuje się również do wielu innych elementów protez. Stosuje się również lekkie kompozyty, zaś łączenia i przeguby wykonane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej. Protezy kończyn dolnych tworzone są przede wszystkim dla pacjentów, którym trzeba było amputować fragment kończyny dolnej, jednak istnieje możliwość ich samodzielnego poruszania się, w przypadku zastosowania protezy.

proteza kończyny dolnej

Nieszczęśliwe wypadki lub inne nieprzewidziane zdarzenia, które kończą się urazami spotykają ludzi na całym świecie. Niestety, nie zawsze uraz kończy się na stłuczeniu lub złamaniu. Często zdarza się, że w wyniku wypadku bądź poważnej choroby jedyną możliwością uratowania życia pacjenta jest amputacja kończyny. Wielu pacjentów, którzy usłyszeli zalecenie amputacji zastanawia się jak będzie wyglądało ich życie nie będąc w 100% sprawnymi, czy będą w stanie normalnie funkcjonować i się poruszać? Zrozumiałe są pojawiające się obawy i pewnego rodzaju załamanie psychiczne. Optymizmu nie dodaje także perspektywa długiego leczenia i rehabilitacji oraz możliwego bólu, który pojawi się po amputacji kończyny.

Na szczęście w dzisiejszych czasach posiadamy rozwiniętą wiedzę na temat ubytków w kończynach, pozwalającą nam na tworzenie protezy kończyn, która w znacznym stopniu poprawia funkcjonalność ruchową pacjenta, oraz ma duży wpływ na estetykę organizmu co także nie jest bez znaczenia. Dzięki najnowszej technologii mamy możliwość stworzenia dowolnej protezy kończyny, która nie tylko ułatwi codzienne funkcjonowanie, ale także odciąży zdrową kończynę, zapewniając wygodę i przywracając sprawność ruchową. Najnowocześniejsze protezy prócz gumowych i bardzo inteligentnych przegubów, posiadają także specjalnie instalowane mikroprocesory, które optymalizują każdy ruch, odwzorowując płynny chód. Protezy są bezpieczne i pozwalają odzyskać sprawność fizyczną – w wielu przypadkach pozwalają także na uprawianie sportu.

Różne formy protez kończyn

proteza kończyny dolnej

Protezy kończyn mają różne formy – od prostych plastikowych wkładek, po zaawansowane elektromechanizmy i protezy z mikroprocesorami, które obliczają każdy kolejny ruch w celu idealnego ułożenia protezy. Wybór odpowiedniej protezy zależy od stopnia uszczerbku kończyny, zastosowaniu protez i możliwości finansowych pacjenta.

Tworzeniem protez zajmują się specjalistyczne zakłady protetyczne, taki jak nasz. Jeżeli szukają Państwo rzetelnej marki i specjalistów, którzy tworzeniem protez zajmują się od pokoleń – zapraszamy do skorzystania z oferty. Do każdej protezy podchodzimy indywidualnie, starając się spełnić oczekiwania każdego pacjenta, dając mu możliwość powrotu do pełnej sprawności ruchowej. Protezy oraz dodatki rehabilitacyjne tworzymy pod indywidualne zamówienia, gdyż tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zagwarantować pełną harmonię ruchów i wygodę dla osoby, która będzie dzielić codzienność z nową kończyną. Zapewniamy również profesjonalny serwis i doradztwo – zapraszamy do skorzystania z oferty!

Mark Protetik – producent protez kończyn dolnych

człowiek z protezą nogi

Nasza pracownia ortopedyczna istnieje już ponad dwadzieścia lat, a jednym z członów naszej działalności jest wykonywanie protez pod indywidualne zamówienia. Wykonujemy zarówno protezy kończyn górnych i dolnych, przeznaczone dla pacjentów z różnymi potrzebami i urazami. Staramy się dopasować naszą ofertę do potrzeb każdego pacjenta, który został doświadczony przez los. Amputacja kończyny to nie koniec świata – to początek nowego rozdziału, który pragniemy zacząć razem z pacjentem, oferując mu najwyższej jakości protezy. Jeśli chodzi o protezy kończyn dolnych, oferujemy protezy uzupełniające ubytki stopy, które najczęściej są spowodowane tzw. zespołem stopy cukrzycowej; takie protezy są bardzo różne, w zależności od amputacji. Tworzymy je pod indywidualne zamówienie, zapoznając się wcześniej z urazem pacjenta i dopasowując protezę do jego potrzeb oraz stopnia ubytku.

Wykonujemy także protezy podudzia, w których wykorzystujemy materiały pochodzące od takich producentów jak np. Neuhof, Blatchford czy Otto Bock. Wyłuszczenie w stawie kolanowym jest rzadko wykonywaną amputacją, jednak wytwarzamy protezy dla tych, którzy mieli ją przeprowadzoną (najczęściej wykonuje się ją u dzieci). Wykonywanie tej protezy jest stosunkowo łatwe, jedyny problem sprawia wykończenie kosmetyczne, którego oczywiście podejmuje się nasza pracownia.

proteza kończyny dolnej

Protezy uda to kolejne protezy kończyn dolnych, których wykonywaniem się zajmujemy. W wykonaniu tej protezy ważny jest tryb życia prowadzony przez pacjenta, przyczyna amputacji oraz to, w jakiej kondycji jest kikut po operacji. Przed przystąpieniem do realizacji protezy, spotykamy się z pacjentami, przeprowadzamy wywiad środowiskowy, ustalamy, jaki tryb życia prowadził i zamierza prowadzić pacjent – wszystko to po to, aby w optymalnym stopniu dopasować protezę do potrzeb pacjenta. Dzięki takiemu podejściu nasi klienci otrzymują protezy sprawne, wygodne i spełniające największe wymagania. Co ważne, tworzymy protezy tylko z najwyższej jakości komponentów. To zapewnia, że każdy produkt sygnowany marką naszej pracowni jest bezpieczny, solidny i wygodny.

Wywiad środowiskowy i spotkania z pacjentem mają przede wszystkim wpływ na wybór kształtu leja, indywidualnie dopasowywanego do pacjenta. Staw kolanowy w tej protezie również wybierany jest w oparciu o aktywność pacjenta, bierze się tu pod uwagę także wiek.

Nie kupuj protezy w ciemno

Z uwagi na duży wybór stawów, dajemy pacjentom możliwość wypożyczenia elementów na próbę, by decyzja, którą ostatecznie podejmą okazała się dla nich komfortowa, jeśli chodzi o codzienne korzystanie z protezy. Jesteśmy do dyspozycji naszych klientów, słuchamy ich uwag, sami wychodzimy z inicjatywą, starając się pomóc każdemu, kto chce podjąć walkę o lepsze i wygodniejsze jutro. Życie bez kończyny nie jest niemożliwe – potwierdza to wielu pacjentów i klientów naszej pracowni, którzy zdobyli swoje wymarzone protezy i którzy po dzień dzisiejszy cieszą się codziennością oraz odzyskaną sprawnością fizyczną.

Jeżeli szukają Państwo protez kończyn dolnych – zapraszamy do kontaktu z naszą pracownią. Gwarantujemy solidne wykonanie, jakość, bezpieczeństwo i gwarancję odzyskania sprawności fizycznej. Do Państwa dyspozycji są także konsultanci, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i rozwieją wątpliwości związane z protezami. Zapraszamy do kontaktu i do skorzystania z oferty.