Niezależnie od powodu amputacji kończyny dolnej, zazwyczaj dąży się do przywrócenia pacjentowi możliwie największych zdolności ruchowych. Rzecz jasna, niezastąpione są w tych przypadkach protezy nóg, które umożliwiają pacjentom swobodne poruszanie się, zazwyczaj bez pomocy kul. Powszechne przekonanie, że amputacja dolnej kończyny wyłącza pacjenta z codziennych aktywności odeszło do lamusa. Dzięki protezom kończyn dolnych, pacjenci po amputacji nie tylko funkcjonują jak każdy inny człowiek i mogą poruszać się bez pomocy kul, ale uprawiają też sporty, jak np. bieganie.

Wykonanie protezy nogi

proteza nogiDzięki protezom pacjent po amputacji nie tylko może samodzielnie się poruszać, ale także podejmować aktywność fizyczną. Nasza pracownia już ponad dwadzieścia lat zajmuje się dostarczaniem pacjentom wyrobów ortopedycznych, ułatwiających codzienne funkcjonowanie oraz przywracających zdrowie. Protezy nóg stanowią sporą część wykonywanych przez nas przedmiotów. Wykonujemy protezy przeznaczone dla pacjentów po różnych amputacjach, a więc protezy: stopy, podudzia, uda, przy wyłuszczeniu w stawie kolanowym i biodrowym. Nasza pracownia zajmuje się dostarczaniem protez potrzebującym ich pacjentom. Proteza nogi służy pacjentom po amputacjach w różnych częściach kończyny dolnej. W zależności od rodzaju amputacji, protezy te różnią się oczywiście budową. My zaopatrujemy w protezy kończyn dolnych wszystkich pacjentów, którzy ich potrzebują. Wykonujemy protezy dla pacjentów po wyłuszczeniu w stawie biodrowym. To stosunkowo rzadka amputacja, wykonywana głównie przy dużych urazach lub wskazaniach onkologicznych. Taka proteza nogi jest dosyć trudna w wykonaniu – jej elementy to przede wszystkim kosz biodrowy, staw biodrowy, kolanowy i skokowy, a wszystkie muszą ze sobą współpracować. O wiele częściej wykonywaną przez nas protezą nogi jest proteza uda. Tutaj istotnym elementem decydującym o komforcie korzystanie z tej protezy jest lej oraz staw kolanowy. Protezy nóg wykonujemy także dla starszych pacjentów, gdzie szczególnie ważna jest ich niewielka waga. Również ludzie aktywni fizycznie mogą u nas zaopatrzyć się w protezy umożliwiające uprawianie sportów. W czasie naszej pracy wykonywaliśmy protezy m. in. dla dziewięciu medalistów z Atlanty z Reprezentacji Polski Niepełnosprawnych! Szeroka wiedza w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem pozwalają nam na tworzenie protez nóg przy wykorzystaniu wyłącznie najlepszych materiałów, gwarantujących wysoką jakość w połączeniu z wysokim komfortem i bezpieczeństwem korzystania z protez.

protezy nógLeje do protez nóg

Jeśli chodzi o lej, odlew jest wykonywany indywidualnie dla każdego pacjenta, a jego kształt zależy od kilku czynników. Samych kolan na rynku jest wiele – u nas dostępna jest większość, dlatego zgłaszający się do nas pacjenci maj duży wybór – mogą też wypożyczać je od nas i przetestować, by wybrać najlepsze rozwiązanie. Indywidualne podejście do każdego pacjenta to gwarancja protezy stworzonej w odpowiedzi na konkretne potrzeby.